Çankırı Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Eldivan Yağlı Çöreği”, coğrafi işaret aldı

KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI’NIN “2020 YILI ŞEHİR TANITIMI VE MARKALAŞMA TEKNİK DESTEK PROGRAMI” KAPSAMINDA TEKNİK DESTEK SAĞLADIĞI ELDİVAN YAĞLI ÇÖREĞİ, ÇANKIRI İLÇELER BAZINDA İLK COĞRAFİ İŞARET BELGESİ ALAN YÖRESEL ÜRÜN OLDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Eldivan Yağlı Çöreği”, coğrafi işaret aldı
346 views
15 Ekim 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın “2020 Yılı Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Teknik Destek Programı” kapsamında teknik destek sağladığı Eldivan yağlı çöreği, Çankırı ilçeler bazında ilk coğrafi işaret belgesi alan yöresel ürün oldu.

Çankırı’da köy fırınlarında kendine has üretim metodu ile üretilen “Eldivan Yağlı Çöreği”, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)’nın şehir tanıtımı ve markalaşma çalışmaları kapsamında, sağlanan danışmanlık desteği ile coğrafi işaret belgesi aldı. “2020 Yılı Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Teknik Destek Programı” kapsamında teknik destek sağlanması ile ilçe bazında Çankırı’da coğrafi işaret belgesi alan ilk yöresel ürün “Eldivan Yağlı Çöreği” oldu. Alınan coğrafi işaret, ilin tanıtımı, yöresel kültürün yaşatılması ve yerel ekonomiye destek sağlanması açısından önem taşıyor.

Çankırı’da ’çöşdürme’, ’nokul’ ve ’Eldivan ekmeği’ gibi isimlerle de anılan “Eldivan Yağlı Çöreği”nin, coğrafi işaretle birlikte ürün kalitesi ve yerel üretim metodu bakımından standart sağlanarak yöresel kültürün yaşatılması amaçlanıyor. “Eldivan Yağlı Çöreği”nin üretimine standart getirilmesi, geleneksel üretim metotlarının korunması, üreticilerin ürünlerden daha fazla katma değer elde etmesi, ilçedeki çiftçilerin, fırıncı esnafının, geleneksel köy fırınlarının ve ilçe halkının ekonomik olarak kalkınmasına destek sağlanması amaçlanıyor.

KUZKA danışmanlık desteği kapsamında “Eldivan Kirazı” için de coğrafi ürün tescil başvurusu yapılırken, “Eldivan Yağlı Çöreği”yle birlikte Çankırı’nın toplam coğrafi işaretli ürün sayısı da 6’ya yükseldi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.